W Zbąszyniu został odsłonięty symboliczny mural, który obrazuje obecność IKEA nie tylko w regionie, ale w całej Polsce i poza jej granicami. Kompleks fabryk w sąsiadujących Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście to największy obszar produkcyjny IKEA na świecie. To tutaj powstają tak kultowe produkty jak m.in. regały KALLAX, biurka MICKE czy stoliki LACK. W spotkaniu inauguracyjnym mural w Zbąszyniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta, partnerzy biznesowi oraz pracownicy IKEA Industry. Jak mówiła Prezeska IKEA Industry Poland – Małgorzata Dobies-Turulska: Są z nami osoby, które wspólnie z nami, od ponad 30 lat, współtworzą historię IKEA w regionie.

 

Co 5. mebel IKEA jest produkowany w Polsce

Kolorowy mural przedstawia najważniejsze fakty związane z obecnością marki w Polsce. Wśród nich informację o aż 100 000 miejsc pracy, które szwedzka firma tworzy w Polsce razem z lokalnymi firmami. Pierwszy mebel IKEA w Polsce powstał 63 lata temu w Radomsku (woj. łódzkie), dziś – w 2024 roku – co piąty mebel IKEA jest produkowany w Polsce.

Jak mówiła Małgorzata Dobies-Turulska Prezeska IKEA Industry Polska: „Nasz założyciel – Ingvar Kamprad – mawiał, że Polska jest dla IKEA drugim domem. Co piąty mebel sprzedawany w sklepach IKEA na świecie jest produkowany w Polsce. W tę imponującą skalę produkcji realizowanej w Polsce bezcenny wkład mają nasze obiekty zlokalizowane w woj. lubuskim. Nasza fabryka jest największą fabryką mebli w Europie i jednocześnie największą fabryką IKEA na świecie. To nie byłoby możliwe bez wsparcia lokalnych firm, naszych współpracowników i współpracowniczek.”

 

Ponad 30 lat IKEA w województwie lubuskim i wielkopolskim

Spotkanie było również okazją do wspomnień. Wspólna historia lokalnej społeczności i IKEA sięgają roku 1992. Jak podkreślał wiceburmistrz Zbąszynia – Marek Orzechowski – IKEA rozpoczęła swoją działalność w trudnym gospodarczo okresie i od samego początku, po dziś dzień, ma niezwykle ważne znaczenie dla lokalnej społeczności i regionalnej gospodarki.

- Obecność IKEA nie tylko w naszej gminie, powiecie, ale także w całym województwie jest dla nas niezwykle istotna. Warto zaznaczyć, że do pracy w IKEA dojeżdżają mieszkańcy także z odleglejszych gmin. Bardzo cieszymy się, że IKEA realizując swój biznes od ponad 30 lat, tworzy wokół niego cały ekosystem pozwalający nie tylko na tworzenie miejsc pracy, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców i szeroką pomoc dla lokalnych podmiotów: szkół, organizacji pozarządowych i wielu innych. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie równie harmonijnie rozwijała się przez kolejne dziesięciolecia. Efekty tej współpracy zostały piękne przedstawione na odsłoniętym dzisiaj muralu - mówił.

Uczestnicy wydarzenia podkreślali nie tylko biznesowe zaangażowanie IKEA, ale także budowanie przez firmę świadomości ekologicznej, odpowiedzialności społecznej oraz działalności charytatywnej. W inauguracji udział wzięli nie tylko przedsiębiorcy, ale również przedstawiciele podmiotów edukacyjnych i społecznych, które od lat korzystają ze wsparcia IKEA.