Nowy kierunek nauczania. Technik Robotyk z IKEA Industry Lubawa

IKEA Industry Lubawa wraz z Zespołem Szkół w Lubawie oraz pod patronatem firmy technologicznej IDSOL uruchamia od września nowy kierunek kształcenia: Technik Robotyk.

Nowy kierunek przygotuje młodzież do programowania, instalacji, serwisowania i obsługi robotów. Dodatkowo uczniowie będą mogli odbywać praktyki zarówno w IKEA Industry Lubawa, jak również w firmie IDSOL. Obie firmy planują również w przyszłości zatrudniać u siebie najlepszych absolwentów tego kierunku.

„Jest to krok w stronę przyszłości i wsparcie dla rozwoju automatyzacji przemysłu meblarskiego w kierunku Industry 4.0”- mówi Karolina Lewandowska, Kierowniczka Centrum Szkoleniowego IKEA Industry Lubawa.

„Praca w przemyśle coraz częściej wymaga nowych umiejętności, w tym sterowania robotami czy pracy ze sztuczną inteligencją AI. W IKEA Industry roboty przemysłowe pozwalają na odciążenie pracowników od najcięższych, monotonnych, czy niebezpiecznych zadań. Coraz częściej praca przy produkcji to operowanie urządzeniami i maszynami za pomocą pulpitów sterowniczych czy komputerów” - dodaje.

W celu dobrego przygotowania absolwentów do zawodu, powstało specjalne Centrum Szkoleniowe IKEA Industry Lubawa, przygotowujące przyszłych pracowników do sterowania robotami. Dzięki robotowi treningowemu uczniowie będą mogli również poza szkołą odbywać zajęcia praktyczne z nauczycielami na najnowszym sprzęcie, pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerów, automatyków i robotyków z IKEA Industry Lubawa. Ponadto obie, współpracujące ze szkołą firmy, wyposażyły  Zespół Szkół w Lubawie w specjalistyczny sprzęt, który umożliwi i ubogaci prowadzenie zajęć teoretycznych i praktycznych w pracowniach szkolnych.

Zachęcamy dziewczęta i chłopców kończących szkoły podstawowe, aby nie wahali się i wspólnie z Zespołem Szkół w Lubawie oraz IKEA Industry Lubawa i firmą IDSOL rozpoczęli przygodę z robotyką, automatyzacją i sztuczną inteligencją AI!

Jest to odpowiedź Zespołu Szkół w Lubawie, IKEA Industry w Lubawie i firmy IDSOL z siedzibą w Lubawie  na potrzeby rynku pracy, które w coraz większym stopniu zaczynają się opierać na robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu, a z biegiem czasu ta tendencja przeniesie się również do sektora usług. Technik Robotyk będzie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w gospodarce.