80. urodziny IKEA – od Szwecji przez Polskę na cały świat

Hej! Wiesz już? Nowy raport IKEA Made in Poland już dostępny!

80. urodziny IKEA na świecie, sześć dekad obecności w Polsce i ponad 30 lat od powstania pierwszych sklepów w naszym kraju. Droga, którą w 1943 roku rozpoczął Ingvar Kamprad, od początku lat 60-tych przebiega przez Polskę. O tym właśnie jest publikowany raport „Made in Poland”, który pokazuje wpływ IKEA na naszą gospodarkę, społeczeństwo, tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz planowane inwestycje.

Inspired by togetherness
Tytuł raportu nie jest przypadkowy, ponieważ dynamiczny rozwój IKEA nie byłby możliwy bez Polski. Obecnie w naszym kraju działa 12 podmiotów mających swoje korzenie w IKEA, ale ta rodzina stale się powiększa. Zajmują się one m.in. prowadzeniem sklepów, centrów handlowych, studiów planowania i zamówień. To także świadczenie usług: IT, finansowych i kadrowych oraz zarządzanie magazynami, portfelem nieruchomości, rozwój projektów biurowych, mieszkaniowych oraz hotelowych, zaopatrzenie sklepów i dystrybucja e-commerce. Bardzo ważną działalnością jest produkcja mebli, materacy i artykułów wyposażenia wnętrz oraz współpraca z dostawcami. W zakres działalności spółek wchodzi także rozwój produktów, ich inżynieria oraz kontrola procesu projektowego, dzięki czemu IKEA od samego początku ma wpływ na końcowy produkt, w tym jego formę i cenę. Wszystkie biznesy IKEA łączy wspólny fundament, jakim jest Demokratyczny Design. To koncepcja, która oznacza, że każdy produkt i usługa na etapie projektu i wykonania jest rozpatrywany pod kątem jakości, funkcjonalności, formy, zrównoważonego rozwoju i niskiej ceny. Te filary projektowania są nieodłącznym elementem modelu biznesowego całej firmy.

„IKEA powstała w Polsce”
Ingvar Kamprad zwykł mawiać, że „IKEA powstała w Polsce”. Początek tej długiej i pięknej historii miał miejsce w 1961 roku, kiedy złożył on pierwsze zamówienie na zakup krzeseł ÖGLA w fabryce w Radomsku. Obecnie Polska jest jednym z największych partnerów biznesowych firmy w Europie, a co piąty produkt IKEA na świecie powstaje w polskiej fabryce.

Obecnie Polska jest drugim co do wielkości krajem produkującym meble i artykuły wyposażenia wnętrz dla IKEA. Rocznie prawie 20% światowej produkcji firmy pochodzi z naszego kraju, a w przypadku mebli drewnianych odsetek ten wynosi aż 50%. Tym samym fabryka IKEA Industry w Zbąszynku uznawana jest za jeden z największych na świecie zakładów wytwarzających meble.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu TUTAJ.

 

Dowiedz się więcej: IKEA w Polsce – raport Made in Poland - IKEA