Sześćdziesiąt lat IKEA w Polsce. Na dobre i na… lepsze

Dokładnie 60 lat temu, 27 stycznia 1961 roku, Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. Właśnie od dostawy 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego rozpoczęła się piękna historia IKEA w Polsce. Duch przedsiębiorczości Polaków połączony ze szwedzką prostotą i potrzebą innowacyjności zaowocował niesamowitymi możliwościami rozwoju. Polska była pierwszym po Szwecji krajem, w którym rozpoczęła się produkcja mebli dla IKEA, a dzisiaj prawie 20% produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju.

Dokładnie 60 lat temu, 27 stycznia 1961 roku, Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. Właśnie od dostawy 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego rozpoczęła się piękna historia IKEA w Polsce. Duch przedsiębiorczości Polaków połączony ze szwedzką prostotą i potrzebą innowacyjności zaowocował niesamowitymi możliwościami rozwoju. Polska była pierwszym po Szwecji krajem, w którym rozpoczęła się produkcja mebli dla IKEA, a dzisiaj prawie 20% produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju.

Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Właśnie tutaj zlokalizowane są fabryki mebli, cepodntra dystrybucji, centra handlowe, a nawet farmy wiatrowe. Nad Wisłą, w ramach czterech grup (Ingka, Inter IKEA, Ikano i Interogo), działa aż osiem spółek z korzeniami IKEA, które łączy wspólna wizja - tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi.

- Od 60 lat IKEA i Polska rozwijają się razem. Kluczem do wspólnego sukcesu są historyczne więzi i budowane przez lata wzajemne zaufanie. Od tego czasu wyposażyliśmy aż 5 milionów domów w całym kraju, dzięki czemu jako marka mamy realny wpływ na jakość życia ludzi - mówi Karin Sköld, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail Polska. - Założyciel IKEA zwykł mawiać, że „IKEA powstała w Polsce”, co w pełni oddaje rolę jaką odegrała Polska w budowaniu marki, jaką dzisiaj jest IKEA. Naszą przyszłość wiążemy z Polską, co będziemy również podkreślać w 2021 roku, w którym otworzymy sklep IKEA w Szczecinie oraz nowe Punkty Odbioru Zamówień IKEA - zaznacza.

W ciągu ostatnich 5 lat firmy z czterech grup IKEA zainwestowały w Polsce łącznie ponad 4,5 mld zł, a tylko w 2020 roku zapłaciły ponad 171 mln podatku dochodowego (CIT).

Jak to się zaczęło?

Wspólna historia Polski i firmy IKEA rozpoczęła się w styczniu 1961 roku od wizyty Ingvara Kamprada w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. Jej efektem było pierwsze zamówienia dla IKEA, w tym 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego. Dokładnie tyle mieściło się w jednym wagonie kolejowym. Wartość pierwszego zamówienia opiewała na kwotę zaledwie 69 tysięcy koron szwedzkich, ale w kolejnych latach umowa pomiędzy IKEA, a fabryką Fameg przyniosła obrót rzędu 2 mld koron. Dzisiaj roczna wartość eksportu mebli produkowanych dla IKEA w Polsce przekracza 12 mld złotych. IKEA co prawda pochodzi ze Szwecji, ale bardzo szybko związała swoją przyszłość z Polską, co okazało się dla niej bardzo dobrą decyzją. Teraz są niemal jak rodzina.

Współpraca z polskimi dostawcami okazała się dla IKEA strzałem w dziesiątkę, a firma zyskała zaufanych partnerów biznesowych i nawiązała niemal rodzinne relacje na lata. Jak wspominał Kamprad: „Już w drodze powrotnej do Szwecji wiedzieliśmy, że w Polsce mamy wielu przyjaciół, którzy posiadają wyjątkowy dar wykorzystywania w pracy zarówno serca, jak i rozsądku. Z każdej wizyty nasi projektanci wracali z nowymi pomysłami.”

Na pierwszy sklep IKEA w Polsce trzeba było poczekać aż do transformacji ustrojowej. W 1990 roku na warszawskim Ursynowie, w miejscu podupadającego pawilonu z artykułami przemysłowymi, otwarto nowoczesny sklep firmowy. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – budynek przy ulicy Bacewiczów 8 jako jedyny dysponował wystarczająco szerokimi drzwiami, żeby wynieść przez nie łóżko.

Dzisiaj sklepy IKEA obecne są w dziewięciu polskich miastach, a wkrótce w dziesięciu – w pierwszej połowie 2021 roku firma planuje otwarcie sklepu w Szczecinie. Będzie to dwunasty taki obiekt działając pod szyldem IKEA w naszym kraju. Ma być najbardziej zrównoważonym tego typu sklepem w Polsce – energooszczędnym i niezależnym od miejskiej sieci ciepłowniczej.

Wyprodukowano w Polsce

Polska jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. Obecnie co piąty mebel IKEA na świecie wyprodukowany jest w naszym kraju. Wśród artykułów wytwarzanych nad Wisłą znajdują się najbardziej popularne serie IKEA, takie jak LACK, HEMNES, KALLAX, PAX czy EKET. IKEA Industry produkuje meble drewniane w aż 18 zakładach w 8 lokalizacjach w Polsce. Fabryka IKEA Industry w Zbąszynku, z uwagi na wielkość produkcji, powierzchnię hal i liczbę zatrudnionych osób, jest uznawana za jedną z największych na świecie fabryk produkujących meble.

- IKEA Industry w Polsce posiada dwudziestodziewięcioletnie doświadczenie w produkcji mebli. Wiedza produkcyjna, innowacyjność oraz utalentowani pracownicy stanowią o możliwości oferowania najbardziej konkurencyjnych cen. Integracja w łańcuchu dostaw od surowca do sklepu sprzyja optymalizacji kosztów oraz dbałości o środowisko - mówi Wojciech Waligóra, Prezes Zarządu IKEA Industry Polska oraz Dyrektor Generalny IKEA Industry Oddział Fabryki West w Zbąszynku.

IKEA w Polsce zatrudnia ponad 16 tysięcy osób, a dodatkowe 75 tysięcy to pracownicy dostawców, z którymi IKEA współpracuje. Firma wielką wagę przykłada do tworzenia i utrzymywania przyjaznego, włączającego środowiska pracy, aby wszyscy czuli się w niej jak u siebie w domu.

Z okazji 60-tej rocznicy rozpoczęcia współpracy z Polską, w sklepach IKEA pojawi się specjalna kolekcja mebli. Znajdzie się w niej krzesło BJURÅN, które jest następcą krzesła z pierwszego zamówienia,  i w przeszłości nosiło wspomnianą już wcześniej nazwę ÖGLA. Będzie także można kupić krzesło GUNLEIF z litego drewna bukowego, fotel EKENÄSET w stylu retro, a także łóżko MANDAL z wygodnymi półkami w zagłówku.  Meble z limitowanej kolekcji z okazji 60-tej rocznicy IKEA w Polsce zostały wyprodukowane w polskich fabrykach.

W trosce o planetę

Fundamentem działalności IKEA jest zrównoważony rozwój, dlatego firma inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). To właśnie w Polsce IKEA posiada drugie największe portfolio farm wiatrowych po USA, w które zainwestowała blisko 1 mld złotych. Od 2016 roku na terenie Polski działa 80 turbin wiatrowych ulokowanych na sześciu farmach. Inwestycje te przybliżają IKEA do osiągniecia globalnego celu stania się firmą neutralną klimatycznie do roku 2030.

- Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim dalsze wypełnianie wizji tworzenia lepszego życia dla wielu ludzi. Mamy przed sobą rok 2021, czyli Rok Zrównoważonego Rozwoju w IKEA, podczas którego będziemy kontynuować realizację Strategii People & Planet Positive. Dalej będziemy rozwijać naszą wyjątkową kulturę, opierającą się na prostocie, zdrowym rozsądku i wspólnej pracy – zapewnia Karin Sköld. – W naszej wizji chodzi o coś więcej niż tylko wyposażenie wnętrz. Działamy w taki sposób, aby inspirować ludzi do pozytywnych zmian. Wierzymy, że lepsze życie zaczyna się w domu – dodaje prezeska IKEA.

Co dalej?

Misja IKEA na kolejne lata pozostaje bez zmian. Poprzez inwestycje w obszarze zrównoważonego rozwoju, dzielenie się wiedzą na temat kompleksowego wyposażania domów i niskie ceny produktów firma zamierza docierać do coraz szerszego grona odbiorców. Podczas pandemii COVID-19 mocno przyspieszył proces transformacji cyfrowej. 

 - Spodziewamy się, że również po zakończeniu pandemii coraz więcej Polaków będzie kupować nasze produkty oraz usługi zdalnie za pośrednictwem Aplikacji mobilnej IKEA oraz strony internetowej IKEA.pl, która w 2020 roku zanotowała rekordową liczbę 154 milionów odwiedzin! Już dzisiaj Polacy mogą odbierać zamówienia internetowe w gęstej sieci stacjonarnych i mobilnych Punktów Odbioru Zamówień IKEA w całej Polsce - podkreśla Karin Sköld. - Nasz model biznesowy ciągle ewoluuje, ale cały czas priorytetem pozostaje dla nas proponowanie przystępnej cenowo i dostępnej oferty mebli, która jest dobra dla ludzi i planety - podsumowuje.